Demiryolunda Sinyal Görevlisi Olarak Çalışan ve İşinde Tek Bir Hata Yapmayan Babun Jack!

Bu zamanda işini hakkı ile yapan insan bulmak zor ancak babun bulmak kolay olabilir. 9 yıl boyunca demiryolunda sinyal görevlisi olarak çalışan babun Jack, işinin hakkını veren bir isim olarak tarihe geçti. Babun Jack’in hikayesini sizler için derledik… ?

Kaynak: https://allthatsinteresting.com/jack-…

James Wide, Cape Town demiryolunda çalışırken, tren hareket halindeyken dahi bir tren vagonundan bir diğerine atlıyordu.

1877 yılında bir gün, yanlış bir şekilde atladı ve hareket eden trenin altına düştü.

Wide hayatta kaldı ancak iki bacağını kaybetti.

Yıkılsa da ümidini kaybetmeyen Wide, tahtadan bacakları ile Uitenhage istasyonunda işe girdi.

Bir yerden bir yere gidebilmek için tahtadan el arabası yapsa dahi zorluk yaşıyordu: O esnada hayatına babun Jack girdi.

Jack ile pazarda tanışan Wide, yük arabası taşıyan babunun zekasından çok etkilendi ve onu asistanı olarak işe almaya karar verdi.

Ve babun Jack, Wide’ı vagona nasıl götüreceğini, tren sinyallerini değiştirmeyi ve biletçilere anahtarlarını vermeyi öğrendi.

Babun Jack, Wide’a hiçbir insanın yardımcı olamadığı kadar yardımcı oldu: Wide, babuna kumanda kollarını yönetmeyi, tren sinyallerini kullanmayı da öğretti.

Bir tren istasyona yaklaştığı esnada düdük çalar ve biletçinin anahtarı istediği anlaşılırdı: Wide anahtara uzanır, daha sonra da biletçiye uzatırdı. Bunu gören Jack, birkaç gün içinde bu işi de üstlendi.

En nihayetinde Jack, tren sinyallerini Wide’ın gözetimi altındayken kendi başına yönlendirmeye başladı.

Ayrıca kasabada ünü yayıldı: Çevre kasabalardan insanlar, Jack’i işini yaparken izlemek için geliyordu.

Ancak bir babunun trenleri yönlendirdiği düşüncesi bazı insanları telaşa soktu ve demiryolu yetkililerine çağrıda bulundular.

Demiryolu yönetimindeki yetkililer, Wide’ın bir asistanı olduğunu biliyordu ancak bunun bir babun olduğundan bihaberlerdi…

Bir demiryolu yetkilisi babun Jack’i kovmak için gönderildi ancak Wide, Jack’in yeteneklerini test etmeleri için ikna etti.

Demiryolu yetkilisi, babun Jack’in yeteneği karşısında çok şaşırdı ve etkilendi: Babun Jack resmi bir çalışan oldu. Maaş olarak günlük 20 cent alıyordu.

Tek bir hata yapmadığı 9 yıllık meslek hayatının ardından babun Jack tüberküloz oldu ve yaşamını yitirdi.

İskeleti, Güney Afrika’da Albany Müzesi’nde yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir