Tanpınar’ın Hayri İrdal’ı sahnede

Tanpınar’ın başyapıtı “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”, Serdar Biliş’in rejisiyle, Saatler Kolektif yapımı olarak sahneye taşınıyor. Serkan Keskin’in bütün karakterleri canlandırdığı projede hikâye, tiyatro ve sinemayı birleştiren bir dünyada anlatılıyor.

“TİYATRO VE SİNEMA ARASINDA HİBRİD BİR DÜNYA”

Milliyet’ten Asu Maro’nun haberine göre Serdar Biliş yönetmenliğinde (görüntü yönetmeni Ahmet Sesigürgil) son derece profesyonel bir ekip kurulmuş, 12 gün gibi pek çok bağımsız filmin tamamlandığı sürede bir film çekiyorlar. Serkan Keskin bütün karakterleri (yoldan geçen adam, konuşmayan çaycı dahil) canlandırıyor, yani o sahnede bulunan her insan için bir kez daha çekim yapılıyor, Keskin de etrafındaki görünmeyen oyuncularla bir daha bir daha oynuyor.

50’den fazla karaktere hayat veren Keskin, şunları söylüyor:

“Cenaze sahnesi var mesela, cenazeye gelmiş herkesi ben oynuyorum. Ya da camide Seyfetullah vaaz veriyor, cemaatteki herkes gene benim.”

Bunların hepsi üst üste bindirilerek montajlanacak, 12 Nisan gelip perde açıldığında Serkan Keskin o filmle iç içe oynayacak, tiyatro ve sinema bu şekilde buluşacak. İlginçlik olsun diye değil, bir sebebi var. Hayri İrdal’ın “hayatını bir film şeridi gibi hatırladığını” söyleyen Serdar Biliş, “Biz filmi, kayıtla canlı arasındaki ilişkiyi kurmak için kullanıyoruz. Şimdiyle mazinin dansını bir araya getirmek istiyoruz” diye açıklıyor bu tercihin nedenini.

Belki her zamankinden fazla sorduğumuz “kimiz?” ve “nasıl yaşamalıyız?” sorularına, gündemimizden eksik olmayan “eski” ile “yeni” arasındaki sıkışmalara, kimlik bunalımlarına, bizi esir alan “zaman”a Tanpınar’ın edebiyatıyla yaklaşmak, yaratıcılığın hayallerle sınırlı olduğu bir kolektifin üretimine göz ve kulak vermek için saatleri ayarlamak düşüyor bize de. “Saatleri Ayarlama Enstitüsü”, 12 Nisan’da Maximum Uniq Hall Sahnesi’nde.

“SAATLERİ AYARLAMA ENSTİTÜSÜ”

Yazan: Ahmet Hamdi Tanpınar / Yöneten ve Uyarlayan: Serdar Biliş / Sahne ve Kostüm Tasarımı: Gamze Kuş / Görüntü Yönetmeni: Ahmet Sesigürgil / Müzik: Tuluğ Tırpan / Multimedya Tasarım ve Prodüksiyon: Illusionist / Işık Tasarımı: Cem Yılmazer / Ses Tasarım: Barış Hamarat / Yardımcı Yönetmen: Serin Öztoprak Yapım: Saatler Kolektif / Yürütücü Yapımcı: Elif Özge Maltepe, Yağmur Dolkun / Uygulayıcı Yapımcı: Gülgün Dedeçam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir