TCMB Başkanı Erkan Enflasyon Hedeflerini Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın üçüncü enflasyon raporu için basın karşısına çıktı. Erkan, ülke ekonomisinin geleceği ve enflasyonun gidişatı hakkında önemli demeçler verdi.

Değişen para politikası için ilk hedefi fiyat istikararı olarak belirledikleri vurgusunu yapan TCMB başkanı, yıllık enflasyon beklentilerini yukarı yönlü revize ettiklerini duyurdu. Merkez Bankası, 3. çeyrek enflasyon raporunda yıl sonu enflasyonun %58 olacağını tahmin etti. TCMB, 2024 yıl sonu beklentisini ise %33’e taşıdı.

Şahap Kavcıoğlu yönetiminin 2. çeyrekte paylaştığı belgedeki enflasyon hedefleri büyük tepki toplamıştı. Eski yönetim, enlasyon tahmini olarak 2023 için %22.3, bir sonraki sene için ise %8.8 oranlarını öngördü. Hafize Gaye Erkan yönetimindeki uzmanlar ise daha rasyonel ve gerçekçi bir perspektif otaya koyuyor.

Yeni TCMB Başkanı, fiyat artışları konusunda şu ifadeleri kullandı:

  • Kur yükselişi ve mali tedbirler nedeniyle enflasyon kısa vadede geçici bir yükseliş yaşayacak. 2024’te dezenflason sürecinin başlaması için zemin oluşturuyoruz.
  • Dezenflasyon süreci ile birlikte iyileşen cari denge, mali disiplin ve kur istikrarı göreceğiz. Bu süreçte rezervler de yükselecek.
  • Enflasyonda belirgin bir iyileşme görene kadar parasal sıkılaştırma politikamıza devam edeceğiz.
  • Ücret artışlarının büyük kısmı önümüzdeki dönemde fiyatlara yansıyacak.
  • Miktarsal sıkılaştırma, seçici krediler ve faiz artışları döviz kuru istikrarına destek olacak.
  • Para politikamızın ana hedefi fiyat istikrarıdır. Enflasyonu tekrar tek haneye düşürene kadar tüm araçlarımızı kullanacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir