56 deniz kaplumbağasından sinyal alınamıyor

Ortaca’nın Dalyan Mahallesi’ndeki dünyaca ünlü İztuzu Plajı’nda Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER), Dünya Doğa Koruma Birliği’nin (IUCN) nesli tehlike altındaki türler arasında kırmızı listesinde yer alan caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağalarının yaşamlarını 14 yıl önce uydudan takibe başladı.

Aralarında 2019 yılında denize bırakıldığında kamuoyunun ilgisini çeken ‘Tuba’ adlı kaplumbağanın da bulunduğu 60 deniz kaplumbağası, uydu takip cihazıyla izleniyor. Bu kaplumbağadan 56’sının sinyali kesildiği, sadece ‘Güzel İzmir’, ‘Landinoh’, ‘Alice’ ve ‘Talay’ın uydudan takip edilebildiği bildirildi.

‘TUBA’DAN DA SİNYAL ALINAMIYOR

DEKAMER Müdürü Prof. Dr. Yakup Kaska, 28 Ağustos 2019’da uydu takip cihazı takarak denize bıraktıkları ‘Tuba’ adı verilen 25-30 yaşlarındaki caretta carettanın da sinyalinin kesildiğini, bu yaz Dalyan’a dönüp, yuva yapmasını beklediklerini söyledi.

Prof. Dr. Kaska, sinyal kesilen kaplumbağaların ölmüş, pilinin bitmiş ya da herhangi bir şekilde cihazlarının zarar görmüş olabileceğini, şu ana kadar sadece ‘Alice’, ‘Lansinoh’, ‘Güzel İzmir’ ve ‘Talay’dan sinyal alabildiklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir