Blinken İsrail’de Cumhurbaşkanı Herzog’la görüştü: ‘Menfur ve abes bir iddia’

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 7 Ekim’den bu yana Orta Doğu’ya yaptığı 4’üncü tur kapsamında İsrail’e gitti. Tel Aviv’de Blinken ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, İsrail’in ABD’nin ‘desteği karşısında minnettar olduğunu’ söyledi.

BBC’nin aktardığına göre, dün ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile görüştüğünü söyleyen Herzog, Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda (ICJ) Gazze’deki saldırı ve hak ihlalleri sebebiyle İsrail hakkında açtığı ‘soykırım’ davasına işaret ederek ‘endişelerini’ dile getirdi. Güney Afrika’yı ‘riyakarlık’ ile suçlayan Herzog, “Perşembe günü, Güney Afrika’nın İsrail’i sözde soykırım yapmakla itham ettiği Lahey’deki ICJ’de yasal süreç başlayacak. Bundan daha menfur ve abes bir iddia yok” dedi.

‘ULUSLARARASI ADALET DİVANI’NDA OLACAĞIZ’

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, açılan davaya ilişkin olarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Esasında düşmanlarımız, Hamas, kuruluş belgesinde ulusumuzun, İsrail Devleti’nin, Yahudi halkının tek ulus devletinin yok edilmesi çağrısında bulunuyor… Uluslararası Adalet Divanı’nda olacağız ve uluslararası insani hukuk uyarınca en doğal hakkımız olarak meşru müdafaada bulunduğumuz davasını sunacağız.”

‘LİDERLERDEN DUYDUKLARIMI HERZOG’LA PAYLAŞMAK İSTİYORUM’

Herzog ile birlikte basın mensuplarına açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Blinken da İsrail’e gelmeden önce bölgedeki Türkiye, Yunanistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Ürdün ve Suudi Arabistan gibi ülkeleri ziyaret ettiğini hatırlatarak ‘bu liderlerden duyduklarının bazılarını cumhurbaşkanı (Herzog) ile paylaşmak istediğini’ söyledi.

Ziyaretinin ilerleyen zamanlarında Gazze’de rehin tutulan İsraillilerin aileleri ile de bir araya gelmeyi ve rehinlerin ‘evlerine geri getirmek için gösterilen amansız çabaları’ ele almayı umduğunu kaydeden Blinken, “Konuşacak çok şey var, özellikle de bundan sonrası hakkında… Bu konuşmaları yapmak için sabırsızlanıyorum” diye konuştu.

BLINKEN, BAKAN KATZ İLE BİR ARAYA GELDİ: ‘GERÇEK FIRSATLAR VAR’

Blinken, ardından mevkidaşı Yisrael Katz ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Blinken, burada yaptığı açıklamada, ‘Gazze krizinin ardından İsrail’in bölgede daha yakın bağlar kurması için fırsatlar gördüğünü’ söyledi. Blinken, televizyonda yayınlanan açıklamasında, “Orta Doğu’da daha büyük bir bağlantı ve entegrasyon inşa etmek için yıllardır gösterdiğiniz çabalarınızı biliyorum. Bence aslında burada gerçek fırsatlar var” dedi.

Blinken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak bu çok zorlu anı atlatmamız ve 7 Ekim’in bir daha asla tekrar yaşanmamasını sağlamamız ve çok daha farklı, çok daha iyi bir gelecek kurmak için çalışmamız gerekiyor.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir