Eren Holding Başkanı: Sanayici, düşük asgari ücret ve devalüasyondan dolayı Mısır’a yatırım yapmayı tercih ediyor

Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, sanayi sektöründeki iş insanlarının düşük asgari ücret ve devalüasyondan dolayı Türkiye yerine Mısır’a yatırım yaptığını belirtti.

Konfeksiyona dayalı bir ürün ihracatının odaklandığı ülkelerin genellikle 3.sınıf ülkeler olduğunu söyleyen Eren, Bloomberg HT yayınında şunları ifade etti:

“Artsaydı belki bu göç bu kadar hızlı olmazdı”

“Ben Mısır’a gitmiş olan tekstilci arkadaşlarımla da görüştüm. Diyorlar ki burada asgari ücret oldukça düşük Türkiye’ye nazaran ve yeteri kadar devalüasyon olduğu için kârlı bir şekilde satabiliyoruz. Oysa genel Türkiye’de hemen hemen ihracatla ilgili bütün sektörlerin ızdırabı yeteri kadar doların veya yabancı paranın artmaması. Artsaydı belki bu göç bu kadar hızlı olmazdı. Ama şimdi Türkiye öyle bir durumdaki kuru da artırmak istemiyor çünkü kur arttığı zaman enflasyon yükseliyor ne var ki burada kurun üzerine asıl baskıyı cari açık yapıyor.

Konfeksiyona dayalı bir ürün ihracatının odaklandığı Ülkeler genellikle 3.sınıf Ülkelerdir. Vietnam’a, Bangladeş’e, Mısır’a bu iş gittikçe yayılıyor. Türkiye’nin de ucuz işgücü ülkesi olmaktan elbette çıkması lazım. Daha teknolojik ürünlere yönelmemiz lazım.

Cari açığın kapatılmasında para politikasının rolü ikinci derecededir, birinci derecede cari açık uzun dönemde yapısal reformlarla, sanayi planlarıyla, orta vadeli planlarla, eğitim politikasıyla yani bunları topluca ele alıp uzun vadede kapatabilirsiniz cari açığı. Yoksa ucuz TL’ye dayanan bir politikayla ihracatı sürdüremezsiniz.

“Reel faiz mutlaka pozitif olmalı”

Özellikle finansman tarafında ihracatçıya yardımcı olunması gerekilir bu maksatla ünlü ve 3 milyar doları aşan bir ihracatı olan bir firmanın sahibiyle birlikte Bakan Şimşek’i ziyaret ettik, benim de onunda talebi ihracatçılara özellikle finansmana erişim konusunda Eximbank kredileri konusunda destek olunmasını rica ettik, Bakan Şimşek de bu konuya eğileceğini söyledi.

Artan faizler maliyetlere yansıyacaktır. İktisatta piyasa ekonomisini seçtiysek ve artı demokrasi, bu ikisinin içinde yaşıyorsak, reel faiz mutlaka pozitif olmalıdır. Enflasyon yüzde 60 ise faiz oranı yüzde 65 olmalıdır ki millet tasarruf etsin ve faize parasını yatırsın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir