İsveç ve Hollanda’da Kuran eylemleri: Yangın tüpüyle müdahaleye gözaltı

İsveç’in başkenti Stockholm’deki İran Büyükelçiliği yakınlarında ve Hollanda’nın Lahey kentindeki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran yakma ve yırtma eylemleri yapıldı.

Deutsche Welle (DW) Türkçe’nin haberine göre, Stockholm’de 18 Ağustos Cuma günü tekrarlanan Kuran yakma eylemine bir kadın yangın söndürme tüpüyle müdahalede bulundu. İsveç medyasında yayınlanan görüntülerde kadının, İran Büyükelçiliği yakınında düzenlenen Kuran yakma eylemini gerçekleştiren kişiye doğru koştuğu ve elinde tuttuğu yangın söndürme tüpünden eylemcinin üzerine köpük püskürttüğü görüldü.

Görüntülerde Kuran nüshası olduğu değerlendirilen bir kitabın eylemcinin ayaklarının dibinde yandığı belli oluyor. Kadının yangın söndürme tüpü yardımıyla yanan Kuran nüshasını söndürmeye çalıştığı da görüntülere yansıyor. Olayı doğrulayan İsveç polisi, kadının kamu düzenini bozduğu gerekçesiyle gözaltına alındığını açıkladı.

‘TASVİP ETMİYORUM AMA İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VAR’

Hollanda’da da faşist Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar Örgütü’nün (Pegida) Hollanda lideri Edwin Wagensveld, dün akşam Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği önünde Kuran yırttı. Büyükelçilik önünde toplanan karşı göstericilerin taşla karşılık verdiği Pegida örgütün lideri Wagensveld ve iki arkadaşı polise sığındı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Lahey Belediye Başkanı Jan van Zanen ‘tasvip etmese de düşünceyi ifade özgürlüğü nedeniyle Kuran yırtma eylemine izin verdiğini’ açıkladı.

Wagensveld, cuma günü ‘Türkiye hükümetinin yıllardır Hollanda’daki gösterilere müdahale ettiğini’ savunarak, buna bir son verilmesi için Kuran yırtma kararı aldıklarını açıklamıştı.

Pegida’nın Hollanda lideri, “İslam ülkeleri, gösteri hakkının kısıtlanmaması durumunda İsveç ve Danimarka’yı yaptırımlarla tehdit ediyor. Bu kabul edilemez ve sert bir yanıt gerektiriyor” demişti. Hollanda’da Türkiye ve Faslı seçmenlerin desteklediği DENK Partisi ile ve Türkiyeli bazı İslami kuruluşlar, Lahey Belediye Başkanı van Zanen’e başvurarak, eyleme izin verilmemesini talep etmişti. DENK Partisi’nden yapılan açıklamada, ‘bunun ifade özgürlüğü değil, açıkça nefret söylemi olduğu’ belirtilmişti.

‘HOLLANDA HUKUKUNA GÖRE YASAKLAMAK İÇİN GEREKÇE YOK’

Konuya ilişkin açıklama yapan Hollanda Güvenlik Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz, İsveç’te olduğu gibi Kuran’ın yırtılması veya yakılmasının, ‘terör tehdidinin artmasına’ yol açabileceği olasılığını dikkate alacağını söylerken, Lahey Belediye Başkanı Van Zanen, Pegida’nın eyleminden önce, insanları gereksiz yere kışkırtmak ve kasten incitmek gibi saygılı ve kapsayıcı bir kente katkısı olmayan davranışlara karşı olduğunu bildirdi.

Ancak belediye başkanı olarak yasal görevinin, ‘anayasa ile belirlenmiş ifade ve gösteri özgürlüğü hakkını mümkün olduğunca kolaylaştırmak’ olduğunu vurgulayan Jan van Zanen, bu nedenle eylemi yasaklamasının mümkün olmadığını, Hollanda hukukuna göre, bu eylemi yasaklamak için bir gerekçe bulunmağını söyledi.

WAGENSVELD POLİS ARACINA SAKLANDI

Pehida lideri Wagensveld, iki Pegida üyesiyle birlikte Cuma akşamı yerel saatle 19:00’da Lahey’in merkezindeki Türkiye Büyükelçiliği önüne geldi. Polis tarafından trafiğe kapatılan ve geniş güvenlik önlemi alınan büyükelçilik binası önündeki sokakta 100 kadar kişi de karşı gösteri için bir araya geldi. Pegida liderinin Kuran’ı yırtmaya başlaması üzerine, karşı gruptan bazıları Wagensveld’e taş attı. Bazı grup üyelerinin polis kordonunu aşması üzerine Wagensveld, güvenlik güçlerine sığınarak, polis aracına saklandı.

Pegida lideri Wagensveld geçen yıl ekim ve kasım aylarında iki kez, Lahey’deki Temsilciler Meclisi binasının önünde Kuran yakma girişiminde bulunmuştu. Ancak eylemden önce polis müdahale ederek, faşist lideri gözaltına almış ve eyleme izin vermemişti. Ekim ayında Rotterdam’da Müslümanlara karşı hakaret içeren açıklamalar yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan Wagensveld, savcılık tarafından suçsuz bulunarak salıverilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir