Memurlar ‘Becayiş’ Peşinde: Tayin İçin Para Teklif Eden Bile Var!

Asgari ücretli bir çalışana göre ortalama iki buçuk üç kat para kazanan memurlar bile İstanbul’da tutunmakta zorlanıyor. Birçok memurun ‘becayiş’ yani anlaşarak karşılıklı tayin yeri değiştirmek için ilan verdiği ortaya çıktı. 

İstanbul’daki hayat pahalılığı memurları da canından bezdirmiş durumda. Becayiş yani karşılıklı atama değiştirme peşine düşen memurlar, İstanbul’a gelmemek için ellerinden geleni yapıyor.

Kamu personeli hatta becayiş için para bile teklifi ediyor. Becayiş ilanı veren memurların tercihleri ise görece İstanbul’a göre daha ucuz iller.

CHP Karabük Milletvekili Cevdet Akay, Adalet Bakanlığı’nda çalışan bir memurun verdiği ilanı Meclis gündemine getirdi ve kürsüden şunları söyledi: ““İstanbul’da Adalet Bakanlığı kadrosunda çalışan bir kişi bu şehirdeki hayat şartlarının zorluğu ve geçinemediği için yer değiştirmek istiyor. Bunun için ilan vermiş.”

“İstanbul’dan Samsun, Ordu, Giresun, Bartın, Sinop, Zonguldak gibi illere gidebileceğini ifade etmiş, gerekli ödemeyi de yapacağını yazıyor. Çok üzücü bir durum.Bu durum AKP’nin memura yaşattığı acının tablosudur. Memurumuz bunu hak etmiyor.””

Yüksek seyreden enflasyon nedeniyle İstanbul’da ortalama kiralar 17 bin lirayı aşmış durumda. Bazı ilçelerde ise bu ortalama çoktan 35 bin liraları geçti.

Şu anda en düşük memur maaşı ise 22 bin liranın üzerinde.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Hadi buyrun yorumlara ⬇️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir