Sıcak Gelişme: Bitcoin ETF Kararları Bu Tarihten Sonra Gelecek!

FOX Business muhabiri Charles Gasparino, merakla beklenen spot Bitcoin ETF’lerle ilgili bilgi paylaştı. Gasparino’ya göre, başvuru yapan firmalar SEC’in 8 Ocak’tan sonra karar vereceğine inanıyor. Bu haberin ardından BTC fiyatı 44 bin doları aştı. Ancak analistler kısa vadede fiyat düzeltmesi riskinin arttığını söylüyor. Analistler, uzun vadede ise 160 bin dolardan bahsediyorlar.

İddia: Spot Bitcoin ETF kararı sürprizlerle birlikte geliyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, piyasa bir spot Bitcoin ETF onayını sabırsızlıkla bekliyor. Buna ilişkin durmadan spekülasyon yapılıyor ve bazı tarihler dile getiriliyor. Son bir gelişmede FOX Business muhabiri Charles Gasparino, kaynaklarına dayandırdığı bilgiyi paylaştı. Buna göre SEC’e ETF başvurusu yapan şirketler, 8 Ocak’tan sonra SEC’in bir karar vereceğinden emin. Bununla birlikte muhabir, kararda kendine özgü bir sürpriz olduğunu söylüyor. Bu bağlamda Gasparino, sosyal medya X hesabı üzerinden şu paylaşımı yaptı:

Spot Bitcoin ETF’de son dakika güncellemesi: Firmalar SEC’in 8 Ocak’tan sonra karar vereceğine inanıyor. Ayrıca, SEC’in onaylayacağından eminler. Ancak bir farkla, normal ETF’lerin aksine sadece nakit ile hisse satın alabilirsiniz. SEC, ETF’lerin kara para aklama aracı olarak kullanılmasından endişe duyuyor. Hikaye geliyor.

Coinglass analistlerine göre fiyat düzeltmesi riski artıyor.

Bitcoin Çarşamba günü bir haftadan uzun bir süre sonra ilk kez 44.000 dolar sınırını aştı. Bu hamlesinde son 24 saat içinde %4 oranında yükseldi. Coinglass verileri, bu kırılmanın son 24 saat içinde 33 milyon doların üzerinde BTC short likidasyonuna neden olduğunu gösteriyor. Ancak analistlere göre, BTC’nin artan bir satış baskısı yaşaması muhtemel. Çünkü dolaşımdaki arzın büyük bir çoğunluğu artık kârda. Coinglass analistleri yeni raporda, “Piyasa yükselirken, yatırımcı coinlerinin büyük bir çoğunluğu kârlı hale geldi” diyor.

Bitcoin günlük fiyat grafiği.

Coinglass analizi, “zararda” tutulan toplam coin hacminin nasıl yaklaşık 1,9 milyon Bitcoin’e düştüğünü gösteriyor. Ayrıca, çoğunun 2021’in en yüksek seviyelerine yakın satın alan uzun vadeli sahipler tarafından tutulduğunu ortaya koyuyor. Bu arada kârda olan Bitcoin dolaşım arzının yüzdesinin şu anda %88’in üzerinde. Bu, Kasım 2021’in sonlarından bu yana tanık olmadığımız bir seviye. Coinglass, “2023, BTC arzının %50’sinden fazlasının su altında olmasıyla başladı. Bu tarihteki en hızlı toparlanmalardan biri, 2019’daki ralliden sonra ikinci” diyor.

Zaradaki toplam Bitcoin arz miktarını gösteren bir Coinglass grafiği.

Bitcoin için satış baskısı ve uzun vadeli hedef

Yakın tarihli bir CryptoQuant raporu da BTC için satış baskısının arttığını öne sürüyor. Raporda analistler, “Kısa vadede, kısa vadeli Bitcoin holder’larının, tarihsel olarak fiyat düzeltmelerinden önce gelen yüksek gerçekleşmemiş kar marjları yaşadıkları göz önüne alındığında, bazı fiyat düzeltme riskleri var.” diyor. Ancak raporda 2024 yılı için uzun vadeli yükseliş göstergelerine dikkat çekiyorlar. CryptoQuant raporunda analistler ayrıca, şu değerlendirmeyi yapıyor:

On-chain değerleme ve ağ ölçümleri, Bitcoin’in bir boğa piyasasının içinde kaldığına işaret ediyor. Orta vadede 54.000 dolar ve bu döngü fiyatının zirvesi olarak 160.000 doları hedefliyor olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir