Uzmanından Güvenli Kombi Kullanımı İçin Tavsiyeler

Daikin, soğuk havaların yaklaşmasıyla birlikte güvenli kombi kullanımı için dikkat edilmesi gerekenler hakkında kullanıcıları uyarılarda bulundu.

SICAKLIK AYARI GEREĞİNDEN FAZLA TUTULURSA…

Markadan yapılan açıklamaya göre, kombi, ayarlanan sıcaklık değerine ulaşıncaya kadar çalışmaya devam ediyor. Kombinin kalorifer devresindeki ayarlanabilen maksimum sıcaklığı 80 santigrat derece oluyor ancak kombinin sıcaklık ayarı gereğinden fazla yüksek tutulursa hem gaz tüketimi fazla oluyor hem de ortam, ısınması gerekenden daha fazla ısınacağı için konforsuzluk yaratıyor.

Kombide veya tesisatta su kaçağı olması durumunda kombiye su doldururken su basıncını 1.5 bardan fazla basılmaması gerekiyor. Bu orandan daha fazlası, kombi devreye girdiğinde suyun daha fazla genleşmesine neden oluyor.

SU BASINCI TAKİP EDİLMELİ

Bu durum genleşme tankının diyaframına zarar verebiliyor ve emniyet ventilinden gereksiz su boşaltmasına neden oluyor. Kombiye su doldururken su basıncının 1.0 bardan az olması da kombi devreye girdiğinde eşanjörde aşırı ısınmaya veya tesisatta hava kabarcıklarına neden olabiliyor. Tesisatta hava kabarcıklarının oluşması pompa pervanelerinin kırılmasına neden oluyor. Bu nedenle kombide su basıncını da takipte tutmak gerekiyor.

BAKIM ŞART

Doğal gazın, cihaza gelene kadar yanıcı, patlayıcı bir gaz olduğunu belirten Daikin uzmanları, kombi patlamalarının genellikle cihazın içerisine gelen doğal gaz tesisatında ya da cihazın içerisindeki yanma grubunda bir kaçak olmasından kaynaklanabileceğini ifade ediyor.

Uzmanlar, gaz dağıtım şirketlerinin, doğal gaza bir koku verdiğini eğer bu koku alınırsa, ev sakininin hemen evi havalandırması, çakmak kullanmaması ve elektrik düğmelerini açmaması gerektiğini belirtiyor. Bulunulan bölgedeki gaz dağıtım şirketi aranarak yardım istenmesi de önem arz ediyor.

Uzmanlar ayrıca kombilerin yıllar boyunca ilk günkü verim ve tasarruf oranlarıyla, hem de güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için periyodik bakımın önemine dikkati çekiyor. Ortalama kombi kullanım ömrünün 10 yıl olduğuna dikkati çeken Daikin uzmanları, bu sürenin bakımı zamanında yapılan kombilerde daha uzun olabileceğini aktarıyor.

Kombilerin optimum verimlilikte çalışmalarını sürdürmesi için düzenli olarak bakımlarının yapılması gerekiyor. En önemlisi de bakımlar sırasında can güvenliği için tüm emniyet sistemlerinin, faaliyetlerinin ve sağlamlıklarının kontrol edilmesi önemli oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir