Yavuz Ağıralioğlu ile görüşen Erşan Şen Odatv’ye konuştu: “Tek başıma açıklayamam ama”… Parti için o tarihi işaret etti… İYİ Parti’den olası teklife ne der

Sinem Hançerigüzel

Televizyon ekranlarında yaptığı politik yorumlarla dikkat çeken Ersan Şen, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in altılı masadan kalkması üzerine, teklif gelmesi durumunda İYİ Parti’den cumhurbaşkanı adayı olabileceğini söylemiş, görüşme yapılsa da Akşener altılı masaya geri dönmüştü.

Siyasete atılma konusundaki eğiliminin yanı sıra yeni bir kanal kurma hazırlığında olan Ersan Şen, son olarak Sözcü TV’deki canlı yayında, Yavuz Ağıralioğlu’nun kuracağı partiye katılabileceğini açıkladı.

“DAHA TAŞLAR YERİNE OTURMADI”

“Sayın Yavuz Ağıralioğlu sevdiğim bir insandır. İyi bir Türk milliyetçisidir. Görüştüğümüz doğrudur.” açıklamasında bulunan Ersan Şen, konunun detaylarını Odatv’ye açıkladı.

Türkiye’nin seçimden yeni çıktığını ve önümüzdeki süreçte vatandaşları yerel seçimin beklediğini söyleyen Şen,

“Bir iki ay evvel görüştük. Kendisinin siyasi hayatta yol alma isteği var. Eğilim yoklamaları, dolaşmak lazım. Uzaktan kumanda oturduğun yerden olmaz. Görüş alışverişinde bulunduk. Siyasi parti kurulma aşamasına gelirse, sokakta karşılık varsa oturur tekrar konuşuruz. Birlikte yol alınacak bir insandır. Yoksa şu anda daha biliyorsunuz yeni çıktık seçimlerden. Daha taşlar yerine oturmadı. Önce bir iç hesaplaşmalar bitiyor… CHP’de oluyor İYİ Parti’de oluyor. Diğer partilerde ne olur ne biter… Orayı bir izlemek lazım, sokağın sesini dinlemek gerekiyor. Kendisi de bu anlamda her yere gidiyor anladığım kadarıyla. Sonra oturulur konuşulur.”

“ADI KONULMUŞ BİR PARTİ YOK”

Türkiye’nin seçimden yeni çıktığını ve önümüzdeki süreçte vatandaşları yeniden bir seçimi beklediğini söyleyen Şen, parti kurulması için yerel seçim sonrasını işaret etti:

“Şu anda adı koyulmuş bir siyasi parti yok, sadece bir görüş alışverişi oldu. O çerçevede herhalde eğer bir siyasi harekete girilecekse seçimden sonra girilir. Şu ortamda sadece sokağı dinlersiniz. Belediye seçimlerinden sonra ben öyle bir çabanın içine girecek arkadaşlar varsa, bu ben olurum, Yavuz Bey olur, başka arkadaşlar olur… 2028’e doğru yepyeni siyasi aktörlerle figürlerle yol alacak.”

PARTİDE NE GÖREV ALACAK

Yavuz Ağıralioğlu’nun kurması muhtemel partide katılması durumunda, ne tür bir görev almak istediği ya da bir görev teklif edilip edilmediğini sorduğumuz Şen, hedefinin Atatürk milliyetçilerini bir araya getirmek olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Benim almak istediğim bir görev yok. Mesleğimden memnunum. Bu tür talepler ve görüşmeler oluyor. Benim tek istediğim şu: Atatürk milliyetçilerinin Türk milliyetçilerinin bir çatı altında toplanması gayreti. Benim verdiğim tüm uğraş bu. En son seçimler gösterdi ki yüzde 26’lık bir oy kitlesi var en az. Şu anda biliyorsunuz o konuda dağınıklık var. Mümkün olduğu kadar onların bir arada toplanması gerek. Burada kimin ne rol alacağı, nerede duracağı belli değil. Ekrem İmamoğlu partinin yönetim kadrosunda değil, ama etkili. Desteklediği aday kazandı. İlla o partiye mutlaka genel başkanlığında, yardımcılığında olmaya gerek yok.”

“TEK BAŞIMA AÇIKLAMAM AMA…”

Türkiye’nin yeni siyasi figürlere ihtiyacı olduğunu belirten Şen, siyasetin halka bir araya gelerek ve tabanın sesine kulak vererek yapılması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Etkili olmak için işi gücü bırakıp çalışmanız lazım. Ben de düşünüyorum. Bir taraftan meslek icra edeyim, diğer taraftan siyaset mümkün değil. Sahaya inmeden, sokakla iç içe olmadan, insanları dinlemeden hiçbir zaman uzaktan kumanda toplantı salonlarında halka ulaşamazsınız. Bunun için oturup her şeyinizi bırakıp halkı dinleyeceksiniz. Bugüne kadar siyasetçilerin yaptığı kendileri konuşurlar, ‘Dediğimiz doğru’… Türkiye’nin yeni heyecana yeni yüzlere ihtiyacı var. Ama belediye seçimlerinden sonra… Tek başıma açıklamam ben, ama seçimlerden sonra kurulabilir. Mevcut bir siyasi parti düşünülmediğine göre kurulabilir elbette. Bu tek başıma benim yapabileceğim bir şey değil. Oturup birlikte aynı fikirde olan insanların görüşmesi gerek. Siyasete girersiniz ama yol almak, halkı ikna etmek kolay değil. Tabanın ne istediği önemli, ona ulaşabilmeniz önemli.”

İYİ PARTİ’DEN TEKLİF GELİRSE NASIL DEĞERLENDİRECEK

İYİ Parti lideri Meral Akşener’in altılı masadan kalktığı süreçte, teklif gelmesi durumunda cumhurbaşkanı adayı olabileceğini söyleyen Şen, Akşener ile görüşmüştü. Yerel seçim öncesinde “İYİ Parti’den olası bir teklif gelse değerlendirir misiniz?” sorusuna ise Şen şu yanıtı verdi:

“Hayır değerlendirmem şu anda. Çünkü İYİ Parti’de taşların yerine oturması lazım. Ciddi bir sıkıntı var, öyle gözüküyor. Milletvekilleri ayrılıyor, karşılıklı tartışmalar var. Dolayısıyla İYİ Parti bana niye teklifte bulunsun, ben de İYİ Parti’ye niye gideyim? İYİ Parti o masadan ya kalkmayacaktı ya da kalktıysa yolunu kendisi yürüyecekti. Akşener ve ekibi bir karar verdi ve şu anda yapılanın hatanın maalesef sıkıntıları var, öyle gözüküyor. Şunu özellikle bilmenizi isterim, yüzde 50+1 ki en büyük sıkıntı Türk demokrasisi açısından, olduğu bir yerde ümidinizi kaybedip ‘Ben ne yapacağım’ diyorsunuz ve o hesaplaşmalar oluyor. Çünkü milletvekili de olsan yaprak kımıldatamıyorsunuz.”

“İYİ PARTİ İKİNCİ TURUN BELİRLEYENİ OLMA FIRSATINI TEPTİ”

Bugünkü Meclis aritmetiğinde, 50+1 sistemi nedeniyle milletvekillerinin hareket alanının kısıtlandığını vurgulayan Şen, İYİ Parti’nin altılı masaya geri dönerek, ikinci turun belirleyeni olma şansını kaçırdığını ifade etti. Partilerin iç hesaplaşma sürecinde olduğunu söyleyen Şen şunları kaydetti:

“CHP kendi hesaplaşmasını kendisine göre tamamladı gözüküyor ki ben inanmıyorum, belediye seçimlerinin sonuçlarına göre tekrar kurultay gündeme gelir. Orada bir muhalefet oluştu umarım belediye seçimlerinde CHP’ye zarar vermez. İYİ Parti ise net bir şekilde seçimlerin en ciddi kaybedeni gözüküyor. Kalktı masadan, ikisini de kaybetti. Meclisi de cumhurbaşkanlığını da. Eğer ayrı adayla çıkabilseydi ikinci turun belirleyeni olacaktı. Böyle bir fırsat tepildi. Kendi adayınızı seçtiremeseniz bile ikinci turun belirleyeni olarak siyasete yön verecektiniz. Meclis’te Cumhur İttifakı kuvvetli. Siz muhalefet olarak yaprağı dahi kımıldatamıyorsunuz. Bu yüzde 50+1 denen acayip sistemin maalesef bize en büyük sıkıntısı. İYİ Parti’de milletvekillerinden başka ayrılmalar da olabilir.”

“BİRİNCİ SORUN EKONOMİ, OLUMLU ÇABALAR İÇİNE GİRMEK İSTİYORUZ”

Anayasa değişikliğinin Türkiye’nin sorunlarını çözmeyeceğine işaret eden Şen, şunları söyledi:

“Önümüzdeki günlerde anaysa değişikliği çabaları var. Orada sayısal çoğunluk önemli, rakama ulaşmanız lazım. İşte 5’te 3 veya 3’te 2’yi yakalamanız gerek. Ama ben bu ülkenin meselelerinin çözümünün yazılı kağıtlardan yani anayasa değişikliğinden olduğunu düşünmüyorum. Ülkenin en önemli sorunu net. Birinci sorunu ekonomi ve bağlı olarak hukuk ve demokrasi. Bu konuda hepimiz de olumlu çabalar içine girmek istiyoruz. bu her Türk vatandaşının hakkı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir